Play Now Login Create Account
illyriad
  New Posts New Posts RSS Feed - IllyStuff
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

IllyStuff

 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
 Rating: Topic Rating: 2 Votes, Average 5.00  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Tensmoor View Drop Down
Postmaster General
Postmaster General
Avatar

Joined: 07 Apr 2015
Location: Scotland
Status: Offline
Points: 1640
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Tensmoor Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Yesterday at 08:39
Originally posted by DranZail Gildenfyre DranZail Gildenfyre wrote:

https://www.youtube.com/channel/UCCc2xmVXCHUVHwp9rWgKirQ
The video will premier on 8/8, I hope it is to your liking sir. What I say at the end I sincerely mean.

Just watched it Dran - it looks really great Smile I do have to question one bit though - 16 servings? I'd eat that in about 3 maybe 4 all on my own Embarrassed
The current economic climate has me doing loads of reading/studying on ways I can reduce costs and I've found a really cheap way of getting my mac'n'cheese fix is to use a stoe bought bechamel that doesn't need the pasta cooked beforehand. I add loads of bacon bits, chopped up broccolli, sweetcorn and extra grated cheese to it before pouring it over the pasta. If I've got any cooked chicked about I'll sometimes add that instead of the bacon. 25mins uncovered then add that vital grated cheese topping before baking for a final 20mins.
With all the extra bits I add in I reckon I add about 25% extra volume which helps make it go a bit further. I normally get about 4 servings from this (it freezes really well).
One of the issues I have with a lot of recipes is they seldom take info account the cost of the cooking and an oven is certainly one of the most expensive things to use but for a lot of stuff it is the only way (that I've found so far). I did recently invest in a tabletop halogen oven though (£45 including all taxes & delivery) that helps reduce that though - under a minute from cold to cooking temp and it's fan assisted so reduces the temp/time needed as well. Cooking it like this costs me about £1.50 so something I can afford whenever I've got the bits.

Got to go now as it's time to go harvest some of the wild cherries right outside my door - hugs to you and Nad.
Stay safe, healthy and happy!


Edited by Tensmoor - Yesterday at 08:41
Back to Top
DranZail Gildenfyre View Drop Down
New Poster
New Poster
Avatar

Joined: 24 Jul 2022
Status: Offline
Points: 18
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote DranZail Gildenfyre Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Yesterday at 18:50
First let us address the servings and cost- 16 1/2 cup servings as a side, as far as budget friendly, this dish(my version) is far from budget friendly. This dish set me back a bit(about $6 per 8oz block of cheese which I only used 4 kinds instead of the typically 6-8), and second- you sir did exactly what I want my viewers to do, make things their own. Experiment and improve is my motto. By adding all those delicious ingredients you have turned a side into a main dish which is to be another episode. I will also be doing an episode dealing with leftover chicken and using that to make a chicken pot pie on top of other budget friendly meals.
Well brother smoking a pork shoulder, testing before I attempt it for show, take care and Nad sends love 

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.03
Copyright ©2001-2019 Web Wiz Ltd.